Budućnost prometnog sustava Republike Hrvatske
Hrvatsko društvo za ceste - Via Vita redovitom organizacijom kongresa već više desetljeća okuplja stručnjake i zainteresiranu javnost raspravama, okruglim stolovima i predavanjima s temama vezanim uz cestovno povezivanje. No, budući da se strateškim dokumentima Vlade Republike Hrvatske i Europske unije sve više naglasak stavlja na multimodalnost, ovakav cehovski pristup prometnim pitanjima više nije dovoljan. Povezivanje razvojnih planova različitih vidova prometa oblikuje sve aktualne i buduće projekte, stoga je naš tradicionalni cestovni forum proširen pozivom široj stručnoj javnosti koja se bavi prometom.
Na skupu će biti organizirano više panel diskusija o aktualnoj problematici cestovnog, željezničkog, plovnog i zračnog prometa kroz šira razmatranja pitanja strategije, financiranja, javne nabave, projektiranja i izgradnje infrastrukture kao i sigurnosti prometa. Naglasak je na projektima državnog značaja koji se povezuju u europske prometne mreže. Republika Hrvatska će predsjedati institucijama Europske unije u prvom dijelu 2020. godine, iste one u kojoj završava financijsko razdoblje vezano uz EU fondove. Promatrajući iz perspektive prometnog sektora, potrebno se založiti za još jasnije formuliranje zajedničkih ciljeva koji će biti aktivno promovirani u vremenu pred nama.
OVE GODINE NAJAVLJUJEMO SLIJEDEĆE GLAVNE TEME KONCIPIRANE U PANELE:
- Aktualnost prometne infrastrukture
- Kapitalni prometni projekti i sufinanciranje iz EU fondova
- Nove prometne poveznice u Dalmaciji
- Održavanje prometnica
- Sigurnost prometa i ITS
- Restrukturiranje cestovnog sektora na primjeru Hrvatskih cesta
- Javna nabava
Kongres je potaknut potrebom da se sudionici prometnog sektora okupe na jednom mjestu, rasprave aktualne teme i međusobno razmjene promišljanja o sadašnjem trenutku, operativnim planovima za narednu godinu, kao i o konceptu i strategiji prometnog razvoja Republike Hrvatske. Okupit će se predstavnici različitih struka, kao i zainteresirane javnosti, kako bi se uspostavio dijalog i bolja suradnja između onih koji promet sagledavaju kao znanstvenu disciplinu, onih koji od prometa žive kao i nositelja odlučivanja i utjecaja na polju prometne politike. Mjesto održavanje je Opatija, jedna od najstarijih i najpoznatijih turističkih destinacija na Sredozemlju, ali i poznati kongresni centar na Kvarneru, koji godinama ne stari, već pojačava svoj glasoviti šarm.
Prepoznati koncept prati nas i ove godine, te će se s time raspored odvijati kroz niz panel diskusija koje pokrivaju različite aspekte tema prepoznatih kao najaktualnije u sadašnjem trenutku.
Svoja viđenja i prijedloge iznijeti će kreatori prometne i gospodarske politike, istaknuti gospodarstvenici i poduzetnici. Uz panel diskusije biti će organizirani i okrugli stolovi.
I ove godine organizator stavlja naglasak na čvršće povezivanje struke s razvitkom prometne politike u Republici Hrvatskoj.
Kongres je koncipiran kao platforma za otvoreni dijalog svih relevantnih dionika o aktualnom stanju i razvitku strategije sektora koji bitno utječe na gospodarski rast.
Po završetku svi sudionici biti će bogatiji za informacije o planovima razvoja prometne politike u 2019. i 2020.godini ali i široj perspektivi, kroz žive i otvorene diskusije.
Predstavnici i kreatori prometne i gospodarske politike dobiti će realan uvid u sektorsku problematiku, kroz razmjenu konstruktivnih prijedloga tijekom diskusija.
KOTIZACIJA
Kotizacija iznosi 2.000,00 kn po sudioniku (plus PDV)
Kotizacija uključuje:
- Pristup svim panelima dvodnevnog kongresa
- Materijale kongresa
- Kavu u stankama predavanja
- Dvije večere s prigodnom glazbom
- Koncert glazbenog sastava The Frajle
- Goody Bag
SMJEŠTAJ SUDIONIKA
Sudionici moraju sami rezervirati smještaj i podmiriti troškove smještaja. Rezervacija smještaja moguća je isključivo preko web – stranice Hotela na sljedećoj poveznici:
POZIV SPONZORIMA
(HDC se obavezuje da će sponzoru osigurati stavke i aktivnosti sukladno dogovorenom paketu.)
Hrvatsko društvo za ceste – VIA VITA djeluje kao savez udruga dragovoljno udruženih županijskih i gradskih strukovnih udruga niskogradnje i njima srodnih udruga koje djeluju u Republici Hrvatskoj. Organizacijom ovog Kongresa, za koji se pokazao velik interes nastojati ćemo pripremiti što kvalitetniji i sveobuhvatniji program te omogućiti što većem broju sudionika dolazak te se nadamo da ćete nam vi sponzori pomoći u toj namjeri. Želja nam je da podržite našu namjeru daljnjeg promicanja znanosti i struke i pridružite nam se kao Sponzor ovoga važnoga događaja. Podržite našu inicijativu!
Predviđeno je sponzoriranje organizacije kongresa i to:
- Glavni sponzor 200.000,00 kn
- Platinum sponzor 100.000,00 kn
- Zlatni sponzor 75.000,00 kn
- Srebrni sponzor 35.000,00 kn
- Brončani sponzor 20.000,00 kn
- Mogućnost prezentiranja Vaše tvrtke putem promotivnog štanda 15.000,00 kn
- Objava promotivnih oglasa u tiskanom materijalu 5.000,00 kn
RASPORED
Termin održavanja Kongresa je od nedjelje, 24.11. do utorka, 26. 11. 2019. godine u Opatiji, u hotelu Royal.
Nedjelja, 24.11.2019.
Prijava sudionika od 17:00-19:00 (prijavni pult organizatora unutar hotela Royal)
21:00 -24:00 Večera dobrodošlice i koncert glazbenog sastava The Frajle – velika dvorana hotela Royal
Ponedjeljak, 25.11.2019. (prijave moguće na prijavnom pultu organizatora unutar hotela Royal od 08 -09 h)
09:00-09:15 Svečanost otvaranja Kongresa, pozdravni govori
09:30-11:00 Panel: Aktualnost prometne infrastrukture (moderator Josip Bohutinski)
11:00 – 11:30 Organizirana pauza za kavu i osvježenje
11:30 – 12:30 Panel: Kapitalni prometni projekti i sufinanciranje iz EU fondova (moderator Sven Jesenković)
12:40 – 13:10 Prezentacija: Unaprjeđenje vođenja projekta – primjer Pelješkog mosta (Vladimir Skendrović)
13:10 – 13:30 Prezentacija kampanje „Dan bez mobitela u prometu“ (Renata Ivanović, Vedran Taslidžić, Slaviša Babić)
13:30- 15:00 Slobodno vrijeme
15:00 – 16:30 Panel: Nove prometne poveznice u Dalmaciji (moderator Goran Puž)
16:40 – 18:00 Panel: Održavanje prometnica (moderator Jadranka Juriša)
21:00 – 24:00 Svečana večera sa prigodnom glazbom te dodjela nagrada – velika dvorana hotela Royal
Utorak, 26.11.2019.
09:00 -10:00 Panel: Restrukturiranje cestovnog sektora (moderator Boris Sabo)
10:00 -10:20 Prezentacija: Komunikacijska podrška u transformaciji sustava (Alan Bahorić)
10:20 -10:50 Organizirana pauza za kavu i osvježenje
10: 50 – 11:50 Panel: Sigurnost prometa i ITS (moderatori Darko Babić i Slaviša Babić)
12:00 - 13:30 Panel: Javna nabava (moderator Ariana Vela)
13:30 - 14:00 Zaključci i zatvaranje Kongresa
Detaljnije o temama:
- Panel 1: Aktualnost prometne infrastrukture
Izazovi i ograničenja
Vrijeme u kojem stvaramo europski prometni sustav u Republici Hrvatskoj obilježeno je optimizmom zbog korištenja značajnih sredstava iz EU fondova. Pokrenute su značajne nove investicije u infrastrukturu svih vidova prometa. Istovremeno smo suočeni i s brojnim izazovima, kao što su nestajanje velikih građevinskih tvrtki, nedostatak radne snage, poteškoće u javnoj nabavi i administrativnim postupcima. Prometna strategija iz 2017. godine definirala je glavne ciljeve i mjere za njihovo ostvarivanje pa je sada pravo vrijeme da se ocijene rezultati i razmotri pitanje o tome kako dalje.
- Panel 2: Kapitalni prometni projekti i sufinanciranje iz EU fondova
Kako dalje?
Gotovo svi najveći prometni infrastrukturni projekti provode se isključivo kroz financiranje u sklopu ili Operativnog programa Konkurentnost i Kohezija ili CEF fonda, ali kako su oba izvora financiranja trenutno gotovo u potpunosti iscrpljena postavljaju se sljedeća pitanja:
- Što smo do sada napravili?
- Jesmo li uspješni u povlačenju sredstava?
- Koje su nam ključne greške u pripremi, a koje u provedbi projekata? Što popraviti?
- Jesmo li doista unaprijedili prometnu sliku Hrvatske i da li smo postigli traženo/dogovoreno s Europskom Komisijom?
- Kako kratkoročno financirati nove projekte? Što očekivati od reprogramiranja postojećeg Operativnog Programa?
- Novo Operativno razdoblje je pred vratima!
- Na čemu je posebni naglasak u kontekstu pokazatelja u novom programskom razdoblju?
- Možemo li sada, kao već „stara“ članica EU, nametati neke svoje prometne prioritete ili smo se primorani prilagođavati zahtjevima Europske Komisije?
- Koliko će nam biti raspoloživo sredstava? Stope sufinanciranja? Razmišlja li se i o nešto različitijom modelima financiranja javnih projekata u odnosu na do sada?
- Koji su naši ciljevi kao države u kontekstu daljnjega prometnog razvoja?
- Imamo li spremnih projekata?
- Panel 3: Nove prometne poveznice u Dalmaciji
Projekt pod nazivom Cestovno povezivanje južne Dalmacije trenutno je najveći kapitalni projekt izgradnje cesta i svakako najpoznatiji infrastrukturni projekt u Hrvatskoj. Osim prikaza izgradnje mosta Pelješac i projekta pelješke ceste, komentirat će se javna nabava radova preostalih faza projekta. Kratko će se prikazati realizacija nastavka obilaznice Splita, od Solina do Omiša, kao i drugi cestovni projekti važni za Dalmaciju. Od željezničkih projekata ističe se brza prigradska željeznica – nova veza središta grada sa Zračnom lukom Split, o predviđa se i osvrt na projekte i planove lučkih uprava.
- Panel 4: Održavanje prometnica
Održavanje je nezaobilazna tema svakog skupa koji se bavi prometnim mrežama. Jedna od općih mjera Strategije prometnog razvoja odnosi se na koncept održavanja za različite prometne sustave. Polazište je u izjavi da bi vlasnik nacionalne infrastrukture trebao imati koncept održavanja koji će zajamčiti dugoročnu održivost infrastrukture sustava. U cestovnom sektoru svjedočimo razlikama u kvaliteti modela održavanja pojedinih upravitelja mreže. Opći ciljevi sustava održavanja u prvom redu su usmjereni prema sigurnosti korisnika, potom prema protočnosti, no unutar financijskog okvira koji je dugoročno održiv.
- Panel 5: Sigurnost prometa i ITS
Inteligentni transportni sustavi (ITS) danas su česta tema stručnjaka za cestovni promet, a opseg tehnologija koje stoje iza ovog pojma značajno varira ovisno o vidu prometa na koji se odnosi. U cestovnoj domeni u implementaciji je uspostava Nacionalne pristupne točke, Središnjeg centra za upravljanje prometom na državnim cestama te sustav video nadzora i video detekcije na državnim cestama. Danas se sve više govori o pametnim cestama – prometnicama koje su nadograđene informatičkim sustavima koji doprinose sigurnosti i protočnosti. Na tom polju nismo daleko odmakli, ali je stvorena jezgra ekipe koja radi na određenim pilot – projektima, u suradnji s domaćim znanstvenim institucijama. U diskusiji će biti prilike da predstavnici različitih prometnih sektora prikažu svoje viđenje budućnosti različitih tehnologija koje su objedinjene pod zajedničkom kraticom ITS.
- Panel 6: Restrukturiranje cestovnog sektora
Jedan od najvažnijih procesa unutar prometnog sektora, provođen je i unutar Društva Hrvatske ceste. Saznajte sve o preprekama, izazovima, te načinu uspostave i prilagodbe restrukturiranja.
- Panel 7: Javna nabava
Nastavno na prethodne godine i veliku zainteresiranost ovom temom, donosimo ponovno aktualnosti primjene i prakse postupka javne nabave.