Danas je u hotelu Valamar Lacroma započela europska konferencija o cestama na temu „Koridori za zajednički napredak i održivu mobilnost", a koja će trajati do 24. listopada. Konferenciju je otvorio ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, dok su u organizaciji sudjelovali Hrvatske ceste, Hrvatsko društvo za ceste - Via Vita, Fakultet prometnih znanosti u Zagrebu, Međunarodna cestovna organizacija (International Road Federation) i Europsko cestovno udruženje (European Union Road Federation). Je li Dubrovnik za ovakvu konferenciju slučajno odabran?
- Na skupu pred nama zajedno ćemo raspravljati o različitim aspektima prometnog odnosno cestovnog povezivanja. Teme se široko definirane, a sudionici dolaze iz ražličitih područja koji se susreću s prometom. Nedostaje nam bolji uvid tj. na koji način drugi sudionici rješavaju prometne probleme. Hrvatska se nalazi u regiji koja je bila opterećena sukobima i nepovjerenjem, gdje su veze bile duboko prekinute, međutim došlo je vrijeme povezivanja i izgradnje infrastrukture. No naše autoceste još uvijek nisu u potpunosti iskorištene u međunarodnom transportu – rekao je na konferenciji predsjednik Uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić koji je nadodao zašto je baš Dubrovnik izabran za održavanje konferencije:
- Trebaju se izgraditi veliki infrastrukturni projekti i oni se sigurno ne mogu napraviti bez zajedničkog koncipiranja i bez usuglašavanja sa susjedima. Važni su koridori zajedničkog napretka i održive mobilnosti. Upravo zato smo odabrali Dubrovnik za održavanje konferencije i pozvali predstavnike susjednih zemalja, da zajedno planiramo i koncipiramo mrežu prometa.
Na konferenciji su sudjelovali i predstavnici susjednih zemalja, poput Bosne i Hercegovine i Crne Gore, a povodom njihova dolaska ministar Butković je kazao:
- Nijedna država se ne razvija sama za sebe, nijedna ne može bez dobre suradnje sa susjednim zemljama, odnosno može, ali ne može ispuniti potencijal odnosno ne može bez kohezije. Koridori su prometne žile kucavice koji spajaju i opskrbljuju i kroz koje teče roba, usluge, teče život. Upravo je strategija Hrvatske kvalitetnije usuglašavanje upravljanja prometom sa susjednim zemljama. Ovakav položaj naše zemlje nosi razvojne potencijale, važna su brojna ulaganja osobito u kontekstu željezničke infrastrukture. Hrvatska je zadnjih godina najviše ulagala u autoceste, i sada teče proces restrukturiranja čitavog cestarskog sektora. Provodi se refinanciranje i dug će biti otplaćen do 2033. godine, a autoceste će ostati u rukama države i građana. Moramo još dodati kako su naše autoceste proglašene 13. po kvaliteti u svijetu.
- U autocestovnom sektoru preostaje nam još završiti izgradnju dionica autoceste na istoku zemlje prema granici s Mađarskom, dio Vc koridora koji će Luku Ploče preko BiH spojiti s Mađarskom. Ostaje nam jednako važna dionica Jadransko - jonskog koridora od Ploča prema Dubrovniku koji će hrvatsku autocestovnu mrežu spajati od Italije, preko Crne Gore do Grčke. Sada se najviše okrećemo unaprjeđenju željezničkog sustava jer je desetljećima bio zanemarivan zbog izgradnje autocesta, a procijenjeno je da će do 2030. u željeznice biti uloženo oko 3.5 milijarde eura – kazao je ministar Butković te dodao kako se kreće i u ulaganja u male luke diljem jadranske obale, a projekt je vrijedan 80 milijuna eura koji su dobiveni iz EU.
Gradonačelnik Mato Franković također se obratio skupu s citatom Bernarda Shawa, a koji glasi: „Oni koji traže raj na zemlji, trebaju doći i vidjeti Dubrovnik.“ Rekao je kako ne možemo vidjeti baš najbolje ceste u Dubrovniku, ali da je zahvalan ministru i Vladi što rade sve od sebe da Grad postane bolji.
- Ovaj Grad je imao jaku diplomaciju stotinama godina. Imali su vrlo dobru osviještenost, ovdje je i prva kanalizacija napravljena, dok je neki veliki gradovi nisu imali. Danas imamo mnogo izazova, koji nas čekaju, ali imamo srećom i konekcije u zračnom prometu, cestovnom, a čekamo još nekoliko projekata koji će nas povezati još bolje – rekao je gradonačelnik Franković.